Wycieczka do fabryki bombek „Silverado” w Józefowie

Dziś grupy Sówek i Krasnali odwiedziły magiczne miejsce, jakim jest fabryka bombek.

W trakcie wycieczki zwiedzaliśmy ekspozycję prawdziwych cudów ze szkła. Podziwialiśmy bombki w różnych kształtach i kolorach, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na szczęście nie wzięliśmy ze sobą żadnego słonia ze składu porcelany i wszystkie bombki zostały w nienaruszonym stanie. 🙂

Później odwiedziliśmy warsztat szklarski, gdzie podziwialiśmy, jak panowie robią bombki, te okrągłe i o różnych kształtach. Drodzy rodzice czy wiedzieliście, że do zrobienia szklanej kuli na ozdobę choinkową wystarczy szklany pręt, palnik i silne płuca? Praca ta wyglądała na bardzo prostą, ale za razem niebezpieczną.

Z warsztatu szklarskiego przeszliśmy do pracowni, gdzie wraz z Panią zaczarowaliśmy szkło. Z przeźroczystych kulek zrobiły się srebrne i błyszczące. To wszystko za sprawą naszego zaklęcia i tajemnego składnika (azotanu srebra). Dowiedzieliśmy się również, że bombki nie muszą mieć błyszczącej bazy, mogą być matowe oraz barwione lakierem wielobarwnym.

Po dowiedzeniu się wszystkiego o powstaniu szklanych ozdób sami przystąpiliśmy do działania. Efekty naszych prac będziecie mogli podziwiać już niedługo osobiście.

Na sam koniec po ciężkiej pracy otrzymaliśmy zasłużony poczęstunek w postaci pączków z marmoladą oraz ciepłą herbatę.