Wychowanie w duchu Montessori cz. 5

To już ostatni wpis o pedagogice Montessori na naszej grupie, choć jej temat nawet w ułamku nie został przeze mnie wyczerpany. Jeśli zainteresowały państwa jej założenia polecam sięgnąć do źródeł:

  • Domy dziecięce: metoda pedagogiki naukowej stosowana w wychowaniu najmłodszych dzieci;
  • Odkrycie dziecka;
  • Sekret dzieciństwa;
  • O kształtowaniu się człowieka.

W niniejszym wpisie poświęcę uwagę działowi, który Montessori nazwała – doskonalenie.

Doskonalenie poprzez cisze nie jest usilnym dążeniem do hamowania energii dziecka, a momentem, w którym ono samo domaga się jej w celu rozwoju swoich zdolności, ciekawości i zaspokojenia wewnętrznych pragnień – wzniesienia się na wyższy poziom.  Nowa i nieznana dotąd cisza, jest stanem, który trzeba osiągnąć za pomocą ćwiczeń i wiedzy.  W samym dziecku może nie być potrzeby dążenia do doskonałości, zatem bez wsparcia dorosłego dziecko nie pozna jej. Przykładem ukierunkowania potrzeby doskonałości jest kształtowanie zmysłów przez demonstrowanie odpowiednich pomocy i pozwolenie na pogrążanie się dziecka w skupieniu nad nimi. Zatem nie sama w sobie cisza, a cisza w skupieniu nad materiałem jest konstruktywną. Materiał nie tylko pobudza zmysły, ale również pozwala na budowanie pojęć abstrakcyjnych na przykład takich jak ciężar, faktura, zapach, dźwięk, , itd.

Podsumowując, doskonalenie jest ogółem działań podejmowanych przez dzieci w celu zwiększenia swoich doświadczeń wiedzy i zaspokojenia potrzeb poprzez osiągnięcie wyciszenia i skupienia nad interesującym w danej chwili materiałem.

Proponowane ćwiczenia:

  • przelewanie płynów z różnego rodzaju naczyń;
  • gradacja barwnych tabliczek według nasilenia danej barwy;
  • gradacja dźwięków np.od najwyższego do najniższego;
  • gradacja faktur, np. od najmniej szorstkiej do najbardziej szorstkiej;
  • porównywanie obiektów pod względem temperatury/ciężaru, np. walce wykonane z różnych materiałów;
  • porównywanie/rozpoznawanie zapachów np. świeżych ziół.

Polecane witryny:

https://mojemontessori.com/myblog/

http://www.wkawiarence.pl/zabawy-montessori-edukacyjne/

https://educarium.pl/inspiracje/kacik-plastyczny/lekcja-ciszy-montessori-czyli-kolaz-elipsa-i-brzmienie-ciszy

 

Owocnego poszukiwania, odkrywania i pogłębiania wiedzy na temat metody Montessori.

 

Pozdrawiam,

Anna Zoń